Projekt ,,Stała ścieżka aktywności” realizowany przez Fundację Instytut Edukacja (Lider)
Okres realizacji od: 01.10.2021 r. do: 31.08.2022 r.
DLA KOGO JEST PROJEKT?
Grupę docelową projektu stanowi 60 osób (36 kobiet, 24 mężczyzn) zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym osoby pozostające bez zatrudnienia wymagające w pierwszej kolejności aktywizacji społecznej, w wieku 18 lat i więcej, zamieszkałe w gminach powiatu dzierżoniowskiego, kłodzkiego, miasto Wałbrzych, wałbrzyskiego i ząbkowickiego (zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego dotyczącego osób fizycznych), w których procent osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej (m.in. w wyniku ubóstwa) jest wyższy niż średni procent osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej na terenie całego województwa dolnośląskiego.
Grupa docelowa projektu to osoby korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej zgodnie z ustawą z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej lub kwalifikujące się do objęcia wsparciem pomocy społecznej, tj. spełniające co najmniej jedną z przesłanek określonych w art.7 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
W JAKIM TERMINIE (OD KIEDY DO KIEDY) MOŻNA SIĘ ZGŁASZAĆ DO PROJEKTU?
Rekrutacja ciągła w terminie październik 2021 r. – marzec 2022 r., w jednomiesięcznych turach.
Organizacja rekrutacji będzie zgodna z zasadą równości szans, płci i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, polegającej na umożliwieniu wszystkim osobom – bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę lub pochodzenie etniczne, wyznawaną religię lub światopogląd, orientację seksualną – sprawiedliwego, pełnego uczestnictwa we wszystkich dziedzinach życia na jednakowych zasadach.
ZAKRES POMOCY CZYLI BEZPŁATNE WSPARCIE W RAMACH PROJEKTU:
- Forma indywidualna (Trening kompetencji i umiejętności społecznych) – realizacja spotkań z Psychologiem dla 60 osób w zakresie wzmocnienia postawy UP i wspieranie go w samodzielnym dokonywaniu zamierzonej zmiany w oparciu o własne odkrycia, wnioski i posiadane zasoby. Wsparcie będzie pozbawione barier równościowych i będzie zgodne z zasadą równości szans, płci i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Psycholog zapoczątkuje opracowanie indywidualnej ścieżki rozwoju. Wsparcie w ramach projektu dla Uczestnika Projektu objętego wsparciem będzie świadczone na podstawie umowy na wzór kontraktu socjalnego, ze względu na fakt, iż projekt jest realizowany przez podmiot inny niż gmina/ośrodek pomocy społecznej.
- Forma grupowa (Trening kompetencji i umiejętności społecznych) – testy, gry, zabawy dla 60 osób odkrywające potencjał pracy w grupie i możliwości własnej dynamiki wśród osób posiadających podobne problemy. Działania poszerzające świadomość samego siebie, swoich celów i kontekstu w jakim obecnie się znajduje; pełniejsze korzystanie z naturalnych zdolności, potencjału i zasobów.
- Forma indywidualna (Coaching dla 50% Uczestników Projektu tj. 30 osób) – weryfikacja blokad wewnętrznych i zewnętrznych, umiejętność wytyczania celów i podejmowania słusznych decyzji w oparciu o zadawanie właściwych pytań.
- Forma indywidualna – identyfikacja potrzeb 60 osób niepracujących, diagnoza możliwości doskonalenia zawodowego, analiza przyczyn braku pracy, identyfikacja stopnia oddalenia od rynku pracy, planowanie rozwoju kariery zawodowej, w tym podnoszenia lub uzupełniania kompetencji i kwalifikacji zawodowych, wytyczenie ścieżki kształcenia dobranej do właściwych kompetencji. Wsparcie będzie miało formę indywidualnych rozmów uzupełnionych testami, popartymi wynikami Indywidualnego Planu Działania dla 100% Uczestników Projektu. Projekt zakłada objęcie wszystkich uczestników Indywidualnymi Planami Działania (IPD) i wytyczenie pełnej Indywidualnej Ścieżki Rozwoju.
- Forma grupowa – pomoc doradcza dla 60 osób, umożliwiająca zbadanie i zdefiniowanie własnego problemu zawodowego, dokonanie adekwatnej oceny siebie oraz nabycia lub rozwoju umiejętności podejmowania decyzji dotyczących planowania własnej kariery zawodowej, rozwój umiejętności poruszania się po rynku pracy.
Szkolenia zawodowe dla 48 osób będą dobrane do predyspozycji wskazanych przez Psychologa oraz Doradcy zawodowego zgodnie z Barometrem zawodów (najbardziej aktualnego na dzień organizacji wsparcia).
Nabycie kwalifikacji zawodowych lub nabycie kompetencji zostanie potwierdzone odpowiednim dokumentem (np. certyfikatem), w rozumieniu wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020.
Nabycie kwalifikacji zawodowych lub kompetencji będzie weryfikowane poprzez przeprowadzenie odpowiedniego ich sprawdzenia (w formie egzaminu).
Forma indywidualna – kanały i formy poszukiwania stanowiska pracy zgodnego z kwalifikacjami i kompetencjami 60 osób (osobiście, marketing szeptany, portale społecznościowe i zawodowe), prowadzenie rozmów o pracę, elementy negocjacji, wspólne poszukiwanie (śledzenie) miejsc pracy z wykorzystaniem ofert złożonych przez pracodawców w bazie Agencji Zatrudnienia i na www projektu, pomoc w napisaniu CV i listu motywacyjnego. Aplikacje UP zostaną przekazane potencjalnym pracodawcom, w kierunkach zbieżnych z nabytymi umiejętnościami, z poszanowaniem praw osób niepełnosprawnych i równości płci w dostępie do zawodów. Zakłada się pozyskanie
minimum 3 ofert pracy/osobę.
Staże zawodowe dla 18 osób, realizowane zgodne z zaleceniem Rady z dnia 10.03.2014 r. w sprawie ram jakości staży (Dz. Urz. UE C 88 z 27.03.2014,str.1) oraz z Polskimi Ramami Jakości Praktyk i Staży. Informacje z IŚR zostaną przekazane pracodawcom, w celu dobrania tematyki zajęć stażowych z diagnozą potrzeb zawodowych opracowaną na podstawie ścieżki zawodowej, w tym szkoleniowej, z poszanowaniem równości szans, płci i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami do zawodów. Stażyści wykonują pracę, na podstawie programu stażu, przekazanego reprezentantom Grupy Docelowej w formie dokumentu opracowanego przez pracodawcę (podmiot przyjmujący na staż) wraz z kadrą zarządzającą projektem przedłożonego do podpisu stażyście. Program stażu jest opracowywany, indywidualnie z uwzględnieniem potrzeb i potencjału stażysty i zawiera: cele i treści edukacyjne, zakres obowiązków i harmonogram zajęć (okres trwania stażu), wysokość stypendium, miejsce wykonywania prac oraz dane opiekuna stażu.
Wymogi wobec podmiotu przyjmującego na staż:
– zapewnienie opiekuna realizującego zapisy programu stażu,
– stanowisko pracy dostosowane do wymogów BHP, PPOŻ, regulaminu i ergonomii zawodu (z uwzględnieniem predyspozycji i możliwości osób niepełnosprawnych),
– urządzenia i materiały zgodnie z programem stażu,
– ochronę zdrowia, środki czystości, szkolenie stanowiskowe.
Obowiązkiem Uczestnika Projektu (stażysty) jest prowadzenie dziennika stażu zawierającego opis zadań, nabytych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Po odbytym stażu podmiot przyjmujący na staż jest zobligowany do wydania opinii na temat efektów uczenia i oceny stażysty.
KORZYŚCI DLA UCZESTNIKÓW:
– Bezpłatne szkolenia zawodowe prowadzące do podniesienia, uzupełnienia lub zmiany kwalifikacji zawodowych,
– Materiały dydaktyczne,
– Catering,
– Egzaminy zawodowe,
– 3-miesięczne staże zawodowe
– Stypendium szkoleniowe oraz stażowe,
– Zwroty kosztów dojazdu na poszczególne formy wsparcia
– Ubezpieczenie NNW na okres odbywania stażu
– Dostosowanie obiektów realizacji zadań projektu do potrzeb uczestników, w tym osób niepełnosprawnych
GDZIE MOŻNA SIĘ ZGŁASZAĆ DO PROJEKTU?
Biuro projektu:
ul. Legnickiej 7/3,
57-200 Ząbkowice Śląskie
Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00
Zapisy również pod numerem telefonu: 665 780 656
Lub adresem e-mail: instytutedukacji2018@gmail.com
Liczba miejsc ograniczona!
Dofinansowanie projektu z UE: 580 085,91 zł
HARMONOGRAMY
28.03.2022 – 30.03.2022: Harmonogram realizacji form wsparcia – 28-30.03.2022 r
17.05.2022: Harmonogram realizacji form wsparcia – 17.05.2022 r
17.06.2022: Harmonogram realizacji form wsparcia – 17.06.2022 r
18.06.2022: Harmonogram realizacji form wsparcia – 18.06.2022 r
23.06.2022 – 27.06.2022: Harmonogram realizacji form wsparcia – 23-27.06.2022 r
12.07.2022 – 13.07.2022: Harmonogram realizacji form wsparcia – 12-13.07.2022 r
15.07.2022: Harmonogram realizacji form wsparcia – 15.07.2022 r
16.07.2022 – 22.07.2022: Harmonogram realizacji form wsparcia – 16-22.07.2022 r
OGŁOSZENIA PROJEKTOWE
Podsumowanie projektu „Stała ścieżka aktywności”
Kolejny projekt, który zrealizowaliśmy to „Stała ścieżka aktywności” DLA JAKICH ODBIORCÓW PRZEZNACZONY BYŁ PROJEKT? Grupę docelową projektu stanowiło 60 osób (36 kobiet, 24 mężczyzn) zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w
PLIKI DO POBRANIA
1b. Formularz zgłoszeniowy – klauzula informacyjna (FIE)
1b. Regulamin rekrutacji i udziału w projekcie
1d. Oświadczenie dot zagrożenia ryzykiem ubóstwa lub wykl. społecznym
3b. Deklaracja udziału w projekcie
3c. Oświadczenie dane osobowe 1
3c. Oświadczenie dane osobowe 2