• Realizator projektu: Fundacja Instytut Edukacji
  • Okres realizacji projektu: 01.09.2024 r. – 30.06.2025 r.
  • Obszar realizacji projektu: województwo warmińsko-mazurskie
  • Wartość projektu: 579 300,00 zł

  • Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 550 335,00 zł

Fundacja Instytut Edukacji realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „TAK – Twoja Akademia Kompetencji”. 

UDZIAŁ W PROJEKCIE JEST BEZPŁATNY!

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

OPIS PROJEKTU:

Fundacja Instytut Edukacji uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej na projekt „TAK-Twoja Akademia Kompetencji”.

Realizacja projektu przyczyni się do nabycia i podniesienia umiejętności podstawowych, wiedzy i kompetencji pozwalających na aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym poprzez objęcie Uczestników projektu kompleksowym wsparciem edukacyjnym obejmującym warsztaty podnoszące kompetencje społeczne, cyfrowe, podstawowe, w tym zielone, dostosowanym do indywidualnych potrzeb w wyniku przeprowadzenia indywidualnej diagnozy umiejętności i kompetencji.

W projekcie planujemy objąć wsparciem 60 osób powyżej 25 roku życia, w tym osoby uczące się, pracujące, zamieszkujące lub przebywające w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego w województwie warmińsko-mazurskim na obszarze:

  1. powiatów pogranicza (braniewski, bartoszycki, kętrzyński)
  2. miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze (Bartoszyce, Braniewo, Elbląg, Kętrzyn, Lidzbark Warmiński, Mrągowo)
  3. marginalizacji (gminy miejsko-wiejskie: Bisztynek, Korsze, Mikołajki, Orneta, Pieniężno, Reszel, Ruciane-Nida, Ryn, Sępopol; gminy wiejskie: Barciany, Bartoszyce, Braniewo, Górowo Iławeckie, Kętrzyn, Lelkowo, Lubomino, Piecki, Płoskinia, Srokowo, Wilczęta).

poprzez:

  • diagnozę – audyt kompetencji i umiejętności
  • wsparcie edukacyjne – indywidualne doradztwo psychologiczne i walidacyjne
  • wsparcie edukacyjne – warsztaty podnoszące kompetencje społeczne
  • wsparcie edukacyjne – warsztaty podnoszące kompetencje cyfrowe
  • wsparcie edukacyjne – warsztaty podnoszące kompetencje podstawowe
  • walidacja kompetencji społecznych
  • walidacja kompetencji cyfrowych
  • walidacja kompetencji podstawowych

W ramach Projektu zaplanowane zostały następujące formy wsparcia:

  • diagnoza-audyt kompetencji i umiejętności;
  • indywidualne doradztwo psychologiczne i walidacyjne;
  • warsztaty podnoszące kompetencje społeczne z walidacją;
  • warsztaty podnoszące kompetencje cyfrowe z walidacją;
  • warsztaty podnoszące kompetencje podstawowe z walidacją.

CEL PROJEKTU:

Głównym celem projektu jest nabycie/podniesienie umiejętności podstawowych, wiedzy i kompetencji pozwalających na aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym przez 60 osób powyżej 25 roku życia, w tym osoby w wieku 50+ i osoby z niepełnosprawnością, które posiadają niskie umiejętności podstawowe, uczą się, pracują lub zamieszkują na obszarze: powiatów pogranicza, miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze i obszarach marginalizacji, które znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji i chcą z własnej inicjatywy podnosić, uzupełniać umiejętności i kompetencje poprzez objęcie ich kompleksowym wsparciem edukacyjnym obejmującym warsztaty podnoszące kompetencje społeczne, cyfrowe, podstawowe, w tym zielone, dostosowanym do indywidualnych potrzeb w wyniku przeprowadzenia indywidualnej diagnozy umiejętności i kompetencji w okresie 1.09.2024 – 30.06.2025 r.

GRUPA DOCELOWA:

  • osoby uczące się, pracujące, zamieszkujące lub przebywające w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego w województwie warmińsko-mazurskim na obszarze:
    1. powiatów pogranicza (braniewski, bartoszycki, kętrzyński)
    2. miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze (Bartoszyce, Braniewo, Elbląg, Kętrzyn, Lidzbark Warmiński, Mrągowo)
    3. marginalizacji (gminy miejsko-wiejskie: Bisztynek, Korsze, Mikołajki, Orneta, Pieniężno, Reszel, Ruciane-Nida, Ryn, Sępopol; gminy wiejskie: Barciany, Bartoszyce, Braniewo, Górowo Iławeckie, Kętrzyn, Lelkowo, Lubomino, Piecki, Płoskinia, Srokowo, Wilczęta).
  • osoby powyżej 25 roku życia.
  • osoby znajduję się w szczególnie trudnej sytuacji, tj. osoby w wieku 50+ i/lub osoby z niepełnosprawnością i/lub zamieszkujące na obszarze powiatów pogranicza.
  • osoby posiadające umiejętności podstawowe (rozumienie i tworzenie informacji, rozumowanie matematyczne, umiejętności cyfrowe) na poziomie nie wyższym niż 3. poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji.
  • osoby które z własnej inicjatywy zgłaszają chęć podnoszenia / uzupełnienia umiejętności i kompetencji.

EFEKTY / REZULTATY PROJEKTU:

  • podniesienie kompetencji społecznych
  • podniesienie kompetencji cyfrowych
  • podniesienie kompetencji zielonych – ekologicznych

CO ZAPEWNIA BENEFICJENT?

W ramach realizowanego projektu Beneficjent zapewnia:

  • zachowanie zasady równości szans kobiet i mężczyzn (rekrutacja  zarówno kobiet jak i mężczyzn),
  • rekrutacja osób pod względem ich kwalifikowalności do grupy docelowej bez znaczenia na ich światopogląd, pochodzenie etniczne, wyznawana religia, orientacja seksualna, poglądy polityczne itp.
  • używanie przekazu niestereotypującego oraz wrażliwego na płeć,
  • zachowanie dostępności projektu dla osób z niepełnosprawnościami,
  • umówienie się na indywidualne spotkanie z rekruterem w celu wypełnienia dokumentów rekrutacyjnych,
  • zbieranie informacji na etapie rekrutacji o szczególnych potrzebach związanych z udziałem w projekcie ( w tym wynikających z niepełnosprawności), w celu dostosowania materiałów, produktów, miejsc realizacji wsparcia do szczególnych potrzeb uczestników wynikających z niepełnosprawności, aby najlepiej odpowiedzieć na zgłaszane potrzeby,
  • dostosowanie materiałów szkoleniowych do ewentualnych zgłaszanych potrzeb i oczekiwań osób niepełnosprawnych ( np. większa czcionka na osób słabowidzących),
  • dostosowanie sal szkoleniowych do ewentualnych potrzeb osób niepełnosprawnych,
  • organizowanie spotkań w ramach projektu w miejscach dostosowanych do możliwości poszczególnych Uczestników/- czek projektu ( uwzględniając ich predyspozycje psychologiczne, jak i ograniczenia fizyczne)
  • przyznawania dodatkowych punktów premiujących osobom niepełnosprawnym na etapie rekrutacji
  • materiały dydaktyczne dostosowane do potrzeb UP –  niestereotypujące język wrażliwy na płeć,
  • oferty pracy dopasowywane do zainteresowań, możliwości i predyspozycji poszczególnych Uczestników/-czek projektu,
  • materiały promocyjne dostosowane dla osób słabowidzących (wprowadzenie elementów kontrastowych, materiały dostępne w wersji elektronicznej) – wykorzystano prosty język – łatwy do czytania,
  • materiały wykorzystywane podczas zajęć/spotkań (w tym materiały informacyjne) umożliwiają przeszukiwanie treści.

ZADANIA REALIZOWANE W PROJEKCIE:

W ramach projektu realizowana jest trójstopniowa ścieżka wsparcia dla każdej osoby uczestniczącej w Projekcie obejmująca następujące etapy:

  1. indywidualna diagnoza (ocena) posiadanych umiejętności;
  2. dopasowana i elastyczna oferta uczenia się, zgodna z wynikami audytu umiejętności;
  3. walidacja nabytych umiejętności.

W RAMACH PROJEKTU ZAPLANOWANE ZOSTAŁY NASTĘPUJĄCE FORMY WSPARCIA:

  1. Celem diagnozy jest określenie poziomu umiejętności podstawowych i potrzeb edukacyjnych osób uczestniczących w Projekcie, dzięki czemu indywidualne wsparcie edukacyjne w projekcie będzie dostosowane do ich potrzeb.
  2. W ramach zadania przeprowadzony zostanie etap II i etap III diagnozy (etap I realizowany jest w trakcie procesu rekrutacji):
    1. etap II: czas trwania – 2 godziny, w tym 1 godzina z doradcą zawodowym i 1 godzina z psychologiem; zakres – badanie umiejętności podstawowych;
    2. etap III: czas trwania – 2 godziny, w tym 1 godzina z doradcą zawodowym i 1 godzina z psychologiem; zakres – opracowanie raportu uwzględniającego możliwości wykorzystania zdobytych umiejętności w dalszym życiu prywatnym i zawodowym.
  3. Diagnoza zostanie przeprowadzona z wykorzystaniem „Europejskiego narzędzia do oceny poziomu kompetencji cyfrowych” https://europa.eu/europass/digitalskills/screen/questionnaire/generic  oraz modelu Bilans Kompetencji – etap II
  4. W ramach etapu III zostanie opracowany raport UPIPE – Umiejętności Podstawowych i Potrzeb Edukacyjnych UP – uwzględniający możliwości wykorzystania zdobytych umiejętności w dalszym życiu prywatnym i zawodowym UP.
  5. Warunkiem ukończenia wsparcia jest przystąpienie do walidacji uzyskanych przez UP kompetencji społecznych w celu potwierdzenia ich nabycia/podniesienia –  potwierdzeniem nabycia kompetencji będzie zaświadczenie wydane dla UP.
  6. Wymagana frekwencja – 100%.
  7. Dla 50% Osób uczestniczących w Projekcie biorących udział w diagnozie-audycie kompetencji i umiejętności zostanie zapewniony zwrot kosztów dojazdu.
  1. Celem indywidualnego doradztwa psychologicznego i walidacyjnego jest podniesienie umiejętności społecznych oraz zapewnienie wsparcia postępów na wszystkich etapach procesu poprawy umiejętności w ramach udziału w projekcie.
  2. Każda osoba uczestnicząca w Projekcie weźmie udział w 3 spotkaniach indywidualnych z psychologiem (3 x 1 godzina) oraz w 5 spotkaniach indywidualnych z doradcą walidacyjnym (5 x 1 godzina;
  3. Psycholog w cyklu swych spotkań zapewni wsparcie motywacyjne, emocjonalne, dokona analizy funkcjonowania w społeczeństwie i wykorzystania umiejętności społecznych w życiu prywatnym i zawodowym.
  4. Doradca walidacyjny przeprowadzi po jednym spotkaniu na każdą formę wsparcia oraz 1 spotkanie po zakończeniu procesu walidacji w projekcie w celu podsumowania zdobytych kompetencji przy pomocy narzędzia „Moje portfolio” https://mojeportfolio.ibe.edu.pl/ . W celu swych spotkań będzie wspierał postępy osób uczących się na wszystkich etapach procesu poprawy umiejętności, przekaże szczegółowe informacje na temat procesu i warunków udziału w walidacji efektów uczenia się oraz na każdym etapie będzie wspierał UP w tym procesie.
  5. Wymagana frekwencja – 100%.
  6. Dla 50% Osób uczestniczących w Projekcie biorących udział w indywidualnym doradztwie psychologicznym i walidacyjnym zostanie zapewniony zwrot kosztów dojazdu.
  1. Celem warsztatów podnoszących kompetencje społeczne jest podniesienie kompetencji związanych z funkcjonowaniem w grupie i społeczeństwie przez Osoby uczestniczące w Projekcie w związku ze zdiagnozowanymi brakami w ww. zakresie.
  2. Zakres tematyczny: komunikacja interpersonalna, rozwiazywanie problemów i konfliktów, radzenie sobie ze stresem, wyznaczanie celów, określanie zasobów i mocnych stron, integracja, automotywacja, prawidłowe zachowania w zespole i budowanie konstruktywnych relacji.
  3. Każda Osoba uczestnicząca w Projekcie weźmie udział w 6 spotkaniach grupowych (6 x 8 godzin, łącznie 48 godzin).
  4. Wymagana frekwencja – 80%.
  5. Osobom uczestniczącym w Projekcie biorącym udział w warsztatach podnoszących kompetencje społeczne zostanie zapewniony catering (przerwa kawowa i obiad), materiały szkoleniowe (pendrive) oraz materiały biurowe (teczka, notes, długopis).
  6. Osoby uczestniczące w Projekcie po zakończeniu udziału w warsztatach podnoszących kompetencje społeczne przystąpią do procesu walidacji uzyskanych kompetencji w celu potwierdzenia ich nabycia / podniesienia –  potwierdzeniem nabycia kompetencji będzie zaświadczenie wydane dla UP
  7. Walidacja zrealizowana będzie w formie 1 spotkania grupowego (1 x 2 godziny).
  8. Dla 50% Osób uczestniczących w Projekcie biorących udział zapewniony zwrot kosztów dojazdu.
  1. Celem warsztatów podnoszących kompetencje cyfrowe jest nabycie lub podniesienie kompetencji cyfrowych uznawanych za kompetencje przyszłości.
  2. Zakres tematyczny: zgodny z ramą kompetencji cyfrowych DIGCOMP – 5 obszarów:
    • Informacja, Komunikacja, Tworzenie sieci, Bezpieczeństwo, Rozwiązywanie problemów.
    • Program uwzględnia element rozwijające kompetencje społeczne – współdziałania, rozwiązywania problemów, automotywacji, uczenia się międzypokoleniowego.
  1. Każda Osoba uczestnicząca w Projekcie weźmie udział w 10 spotkaniach grupowych (10 x 8 godzin, łącznie 80 godzin).
  2. Wymagana frekwencja – 80%.
  3. Osobom uczestniczącym w Projekcie biorącym udział w warsztatach podnoszących kompetencje cyfrowe zostanie zapewniony catering (przerwa kawowa i obiad), materiały szkoleniowe (pendrive i podręcznik) oraz materiały biurowe (teczka, notes, długopis).
  4. Osoby uczestniczące w Projekcie po zakończeniu udziału w warsztatach podnoszących kompetencje cyfrowe przystąpią do procesu walidacji uzyskanych kompetencji w celu potwierdzenia ich nabycia / podniesienia –  potwierdzeniem nabycia kompetencji będzie zaświadczenie wydane dla UP
  5. Walidacja zrealizowana będzie w formie 1 spotkania grupowego (1 x 2 godziny).
  6. Dla 50% Osób uczestniczących w Projekcie biorących udział zostanie zapewniony zwrot kosztów dojazdu.
  1. Celem warsztatów podnoszących kompetencje podstawowe jest nabycie lub podniesienie kompetencji podstawowych, w tym zielonych, pozwalających na efektywne uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym poprzez realizację warsztatów prowadzących do wzrostu umiejętności wykorzystywanych w życiu codziennym.
  2. Zakres tematyczny m.in.: ekologiczne (np. tworzenie ogrodów ekologicznych, ekologiczna kuchnia i zdrowe żywienie), majsterkowanie/rękodzieło z elementami sprzedaży, tworzenie dokumentów oraz pozyskiwanie i przetwarzanie informacji, planowanie i prowadzenie budżetu domowego, wykorzystywanie technologii cyfrowych, e-usługi w praktyce, pierwsza pomoc w praktyce.
  3. Każda Osoba uczestnicząca w Projekcie weźmie udział w 8 spotkaniach grupowych (8 x 8 godzin, łącznie 64 godziny).
  4. Wymagana frekwencja – 80%.
  5. Osobom uczestniczącym w Projekcie biorącym udział w warsztatach podnoszących kompetencje podstawowe zostanie zapewniony catering (przerwa kawowa i obiad), materiały szkoleniowe (na pendrive) oraz materiały biurowe (teczka, notes, długopis).
  6. Osoby uczestniczące w Projekcie po zakończeniu udziału w warsztatach podnoszących kompetencje podstawowe przystąpią do procesu walidacji uzyskanych kompetencji w celu potwierdzenia ich nabycia / podniesienia – –  potwierdzeniem nabycia kompetencji będzie zaświadczenie wydane dla UP
  7. Walidacja zrealizowana będzie w formie 1 spotkania grupowego (1 x 2 godziny).
  8. Dla 50% Osób uczestniczących w Projekcie biorących udział zostanie zapewniony zwrot kosztów dojazdu.

W JAKIM TERMINIE MOŻNA SIĘ ZGŁASZAĆ DO PROJEKTU?

Projekt „Droga do stabilnego zatrudnienia” realizowany jest przez Fundacja Instytut Edukacji w okresie od 01 września 2024 do 30 czerwca 2025 r.

Do projektu można zgłaszać się w terminie od września 2024 do lutego 2025r.

GDZIE MOŻNA SIĘ ZGŁASZAĆ DO PROJEKTU?

  • osobiście w Biurze Projektu – ul. Kosynierów Gdyńskich 30/3, 82-300 Elbląg

HARMONOGRAMY

PLIKI DO POBRANIA:

W trakcie opracowywania